Czym są poplony? Kiedy i dlaczego warto je wysiewać?
Siew roślin poplonowych to złożony proces, który ma na celu regenerację gleby i jej wzbogacenie. Jest to strategia rolnicza, która przywraca zdrowie i płodność glebie, co w efekcie przekłada się na wyższe i bardziej stabilne plony w kolejnych sezonach uprawowych. Czym dokładnie są poplony i dlaczego warto je wysiewać?
Czym jest poplon?
Poplon to specjalnie wybrane rośliny, które są wysiewane między głównymi sezonami upraw. Mają one na celu nie tylko regenerację, lecz także poprawę jakości gleby oraz zwiększenie plonów w kolejnych cyklach uprawowych. Poplon to bardzo ważna i popularna praktyka rolnicza, która oferuje naprawdę wiele korzyści.
Rodzaje poplonu
Najczęściej spotykanym poplonem jest oczywiście ozimy, jak i letni. Natomiast w metodologii rolniczej możesz zobaczyć, że podział poplonu jest o wiele szerszy. Wyróżniamy jeszcze:
Poplon ścierniskowy – jest on specjalnie wysiewany na ściernisko. Sieje się go latem i trzyma do później jesieni. Następnie na jego miejscu sieje się rośliny jare.
Poplon śródplonowy – jego miejsce jest w głównej uprawie – najczęściej zbożowej, a szczególnie jęczmieniu. Najpopularniejszą rośliną w poplonie śródplonowym jest koniczyna czerwona.
Po co sieje się poplon?
Głównym celem siewu roślin poplonowych nie jest bezpośrednie pozyskanie plonów spożywczych, lecz wykorzystanie ich właściwości do poprawy zdrowia gleby. Rośliny te odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu erozji gleby, ponieważ zatrzymują jej witalne składniki oraz chronią przed degradacją.
Poplon ma zdolność do wiązania składników mineralnych. Wspomaga on odżywienie gleby oraz poprawę jej struktury. Ponadto niektóre rośliny poplonowe mogą wykazywać zdolność do usuwania z gleby szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie, dzięki czemu oczyszczanie terenu staje się o wiele prostsze.
Pory siewu poplonu
Rolnicy najczęściej stosują dwie pory wysiewu polonu ze względu na jego rodzaj:
- Poplon letni – sieje się go w lipcu i sierpniu, a na jesieni należy go przekopać.
- Poplon ozimy – wysiewany jest na jesień, a wiosną zostaje przeorany. Najlepszy termin na przekopanie poplonu ozimego to oczywiście ten zaraz po wschodzie wysianych rośliny.
Niekiedy można spotkać się również z praktyką mulczowania. Polega ona na pozostawieniu wysianego latem poplonu, aż do przyszłego roku, a dokładnie wiosny. Kiedy tylko zacznie się ścinać rosnące rośliny, przekopuje się również glebę.
Korzyści płynące z mieszanek poplonowych
O zaletach poplonu można byłoby napisać naprawdę wiele i większość została już wspomniana na samym początku. Jednak chcemy dokładnie przedstawić Ci korzyści. Pierwszą z nich i najważniejszą jest oczywiście zapobieganie wymywaniu składników pokarmowych do wód gruntowych. Do korzyści zaliczamy również:
- zapobieganie erozji wietrznej,
- tworzenie próchnicy w glebie,
- stworzenie tarczy przeciwko chwastom,
- poprawienie struktury gleby.
Wykorzystanie mieszanki poplonowej pozwoli Ci na osiągnięcie większych plonów roślin następczych. Warto jednak pamiętać, że tylko gatunkowe mieszkanki pozwolą Ci osiągnąć oczekiwane efekty. Nie oszczędzaj na poplonach.
Rośliny najlepsze na poplon
Zacznijmy od podstaw. Rośliny należy dopasować do rodzaju gleby – inaczej nie otrzymasz wszystkich korzyści. Zanim więc poruszymy temat roślin, to pamiętaj, że:
- gleby lekkie lubią łubin żółty, seradela, wyka kosmata (ozima), facelia, gorczyca;
- gleby średnie lubią łubin żółty i wąskolistny, peluszka, wyka kosmata;
- gleby ciężkie lubią bobik, peluszka, wyka siewna, rzepak jary i ozimy.
Czym cechują się poszczególne rośliny?
Łubin żółty – łubin żółty to roślina o szybkim wzroście, wydajnie tworząca zieloną masę w krótkim czasie. Idealnie sprawdza się on wysiewany zaraz po zbiorze ozimych upraw, często w lipcu lub sierpniu. Łubin żółty oferuje satysfakcjonujące rezultaty.
Facelia – doskonały wybór jako roślina poplonowa. Posiada ona niskie wymagania glebowe. Chociaż preferuje gleby obojętne lub zasadowe, radzi sobie dobrze na różnorodnych rodzajach gleb, z wyjątkiem tych o charakterze kwaśnym.
Jest ceniona jako wczesny poplon, ponieważ może być wysiana już wczesną wiosną, a jej delikatne łodygi łatwo się rozkładają, co ułatwia proces orki. Facelia jest popularnym wyborem wśród pszczelarzy jako roślina poplonowa.
Wyka jara – wszechstronna roślina, która znakomicie sprawdza się zarówno jako uprawa na nasiona, jak i w roli poplonu. Jej szybki wzrost i zdolność do formowania zielonej masy czynią ją doskonałym wyborem jako rośliny poplonowej.
Wysiew wyki jako poplonu zalecany jest w lipcu, a przed zbiorami nasion, jesienią, by przed kwitnieniem zebrać jej plon. Jej unikalna zdolność do wiązania azotu czyni ją jednym z najlepszych wyborów roślin poplonowych.