Kiedy jest odpowiedni moment na sianie jęczmienia ozimego?

18 grudnia 2023
0

Zamierzasz rozpocząć uprawę jęczmienia ozimego, ale nie pamiętasz, kiedy przypada odpowiedni termin siewu tego zboża? Nie rób tego “na oko”. Jeśli zdecydujesz się umieścić nasiona w glebie zbyt wcześnie, plon będzie podatny na choroby grzybowe. Z kolei zbyt późny siew może doprowadzić do zniszczenia całej uprawy. Dlatego dowiedz się, kiedy siać jęczmień ozimy, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Jęczmień ozimy — kiedy siać?

 Jęczmień ozimy to jedno ze zbóż, które jest mało odporne na spadki temperatury. Dlatego należy uważnie dobierać termin siewu do rejonu, gdzie zamierzasz uprawiać wspomniane rośliny. Jeśli Twoje pole znajduje się:

  • we wschodniej lub północno-wschodniej części Polski, jęczmień ozimy powinien trafić do gruntu pomiędzy 10 a 15 września;
  • w środkowej części kraju (od województwa podkarpackiego, przez centrum kraju, aż po zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego), należy siać zboże w terminie od 12 do 18 września;
  • na południowym zachodzie, na zachodzie Polski lub nad nadbrzeżem, jęczmień może trafić na pole pomiędzy 20 a 25 września.

Warto jednak pamiętać, że nie liczą się tylko “sztywne daty” siewu. Trzeba także wziąć pod uwagę przebieg pogody jesienią. Jeśli wysoka temperatura powietrza się utrzymuje, można poczekać kilka dni z rozrzucaniem nasion na polu. Odchylenie od wspomnianych terminów powinno wynosić maksymalnie 2 tygodnie. Warto jednak nie zwlekać zbyt dużo, ponieważ jęczmień może nie zdążyć się dobrze rozwinąć przed nadejściem zimy.

Siew jęczmienia ozimego w odpowiednim terminie — dlaczego jest tak ważny?

Dobór odpowiedniego terminu wysiewu jęczmienia jest bardzo ważny. Z uwagi na to, że to zboże jest mało odporne na mróz i może przemarzać, przed nadejściem zimy musi się dobrze ukorzenić. Aby móc to zrobić rośliny potrzebują optymalnej ilości słońca oraz dodatniej, ale niezbyt wysokiej ani zbyt niskiej, temperatury. Ma to kluczowe znaczenia dla zjawiska tzw. fotoperiodyzmu, czyli reakcji organizmu na coraz krótszy dzień i dłuższą noc. Im mniej słońca, tym jęczmień bardziej spowalnia swój wzrost, co przekłada się na mniejszą bryłę korzeniową i większe ryzyko przemarznięcia zimą. 

Nie warto zwlekać z siewem jęczmienia ozimego także ze względu na to, że w późniejszych terminach nie wszystkie nasiona mogą wykiełkować. A zatem trzeba będzie podnieść normę wysiewu, co może przełożyć się na wzrost wydatków na uprawę zboża. 

Jednocześnie nie należy przyspieszać wysiewów jęczmienia ozimego. Choć rośliny będą miały dużo czasu na wykiełkowanie i ukorzenienie się w glebie, można nie uniknąć strat. Wcześnie wysiane zboże ma tendencję do wytwarzania zbyt dużej ilości masy wegetatywnej. To sprawia, że staje się potencjalnym źródłem ataku szkodników, np. mszyc. One przenoszą groźne choroby wirusowe, m.in. karłowatość pszenicy (WDT) oraz żółtą karłowatość jęczmienia (BYDV). Ponadto wybujały jęczmień jest narażony na ataki chorób grzybowych. W rezultacie wiosną może się okazać, że zboże nadaje się wyłącznie do likwidacji. 

Czytaj więcej:  Czym są poplony?

Jęczmień ozimy — uprawa 

Nie tylko termin siewu jęczmienia ozimego jest ważny. Duże znaczenie ma także prawidłowa uprawa. Jeśli zamierzasz wysiać to zboże na swoim polu, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

  • Jęczmień ozimy najlepiej siać po rzepaku ozimym, wczesnych ziemniakach, grochu lub mieszankach strączkowych przeznaczonych na nasiona. Te rośliny są atakowane przez inne choroby i szkodniki, zatem nie ma ryzyka, że patogeny lub niebezpieczne owady będą się rozmnażać. 
  • Zboże nie powinno być uprawiane w monokulturze. Nie warto go siać także po życie. Istnieje wówczas ryzyko, że choroby podstawy źdźbła się nasilą. To może doprowadzić do zwiększonego wylegania łanów w trakcie nalewania ziarna.
  • Odmiany jęczmienia o kłosie wielorzędowym należy wysiewać w odpowiedniej gęstości.  Przy wczesnym siewie norma to 220-270 kiełkujących ziarniaków/m2, przy siewie we wspomnianych wcześniej optymalnych terminach norma to 270-320 kiełkujących ziarniaków/m2, a przy siewie opóźnionym o 3-5 dni norma to 320-350 kiełkujących ziarniaków/m2.
  • Nasiona jęczmienia należy umieścić na glebie zasadowej, bogatej w magnez. Dlatego rekomenduje się zastosowanie przed wysiewem wapnia węglanowego lub wapna magnezowego. Ten preparat pomoże obniżyć pH gleby, co będzie sprzyjać rozwojowi nasion. Jeśli jednak odczyn ziemi jest prawidłowy, wystarczy wykonać tzw. nawożenie podstawowe.
  • Jęczmień ozimy ma słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego wymaga regularnego dokarmiania. Aby uzyskać optymalną ilość słomy, a także 1 tonę ziarna, należy zapewnić zbożu ok. 23-26 kg azotu, 22 kg potasu, 11 kg fosforu, 7 kg wapnia, 4,5 kg magnezu, 3,5 kg siarki, 260 g żelaza, 70 g manganu, 60 g cynku, 9 g miedzi, 5 g boru i 0,7 molibdenu. Przy słabych glebach nawożenie należy rozpocząć już jesienią. Wtedy należy ograniczyć ilość azotu, który mógłby nadmiernie przyspieszyć rozwój roślin, które mogłyby nie być gotowe na nadejście zimy. Większą ilość azotu należy zapewnić jęczmieniowi wiosną. Dokładne wskazówki odnośnie do ilości nawozu znajdziesz na opakowaniu. Możesz także skontaktować się z nami. Udzielimy Ci wyczerpujących wskazówek, które z pewnością pomogą Ci pielęgnować zboże prawidłowo!

Uprawa jęczmienia ozimego wymaga starannego przygotowania gleby, a także systematycznego dbania o rośliny. Jednak dzięki temu można uzyskać imponujące plony, co z pewnością pozytywnie przełoży się na Twoje zyski!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze