Poplony to rośliny wysiewane w pustym miejscu po innych uprawach. Mają one korzystny wpływ na glebę w ogrodzie lub na polu. Wykorzystuje się je na zbiory zielonej masy, zielonkę, siano, kiszonkę oraz na przyoranie jako ekologiczny nawóz. Uprawa poplonów zwiększa aktywność biologiczną i żyzność gleby, wzbogaca ją w składniki mineralne oraz ma działanie strukturotwórcze. Pozwala zahamować wzrost chwastów, wydobywa składniki mineralne z głębokich warstw gleby, a także chroni przed ich wypłukiwaniem. Dodatkowo pozwala zmniejszyć zasolenie spowodowane stosowaniem nadmiernych ilości sztucznych nawozów.
Nasiona na poplon – czym się charakteryzują?
Nasiona na poplon należy wysiać między kolejnymi uprawami. Rośliny rosną szybko i muszą zostać przeorane w odpowiednim momencie. Do cieszących się popularnością nasion na poplon można zaliczyć m.in. owies, gorczycę, rzepik, facelię, bobik, pieluszkę, gorczycę. Gdy przegniją pod kolejnymi warstwami ziemi, utworzą kompost i dostarczą glebie substancji odżywczych. Zakup nasion na poplon wysokiej jakości jest opłacalną inwestycją, ponieważ dzięki nim gleba zostanie wzbogacona o związki azotu, próchnicę oraz mikroorganizmy. To z kolei przełoży się na wyższą jakość kolejnych plonów. Warto pamiętać o tym, że w okresie między uprawami rośliny poplonowe mogą posłużyć jako zielona pasza dla zwierząt. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zainteresowali się nimi także właściciele przydomowych ogrodów.
Mieszanka nasion na poplon – do czego można ją wykorzystać?
Gotowa mieszanka nasion na poplon zawiera starannie wyselekcjonowaną kompozycję roślin. Połączenie zalet znanych roślin poplonowych pozwala rolnikom uzyskać najlepsze efekty upraw. Każdy z komponentów mieszanki musi mieć podobne wymagania glebowe i wodne. Żaden składnik nie może dominować, a więc stanowić ponad 70% mieszanki. Taki produkt dodatkowo wykorzystuje się jako alternatywę w przypadku braku sianokiszonki. Gotowe mieszanki, zwane także międzyplonami, mogą być lepszą opcją niż zakup nasion pojedynczych roślin, ponieważ każdy jej składnik ma nieco inne, korzystne dla gleby działanie. To zróżnicowanie przekłada się na pozytywny wpływ komponentów na gospodarkę wodną, mineralną oraz fitosanitarną gleby. Przy wyborze mieszanki należy kierować się profilem uprawy. Inne tego typu produkty przeznaczone są pod uprawę zbóż czy kukurydzy, a inne do roślin okopowych. Istnieją również produkty uniwersalne, które wzbogacają glebę w próchnicę.