Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie rzepaku ozimego

24 sierpnia 2023
0

Uprawa rzepaku cieszy się dużą popularnością. Jest bardzo ważną rośliną w płodozmianie. Poprawia strukturę gleby oraz jej struktury wodno-powietrzne. Ponadto chroni glebę przed erozją. Jednak ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, uprawa rzepaku jako element płodozmianu staje się coraz bardziej wymagająca. Zastanawiasz się, co warto zrobić, aby zwiększyć plony rzepaku i ograniczyć straty spowodowane pogodą? Jak powinna wyglądać dobra uprawa rzepaku krok po kroku? Sprawdź te podpowiedzi!

Jak wygląda rzepak?

Pola rzepaku ozimego wiosną z daleka przyciągają wzrok swoim niesamowitym żółtym kolorem. Jednak to nie jedyna cecha charakterystyczna tej rośliny. Ona tworzy:

  • wzniesione pędy o długości do 1,5 metra,
  • drobne czteropłatkowe kwiaty zebrane w grona,
  • skrętoległe ulistnienie,
  • głęboki korzeń palowy,
  • łuszczynę, czyli suche, pękające owoce w formie torebki z wieloma nasionami.

Rzepak na polu ma duże wymagania klimatyczne i glebowe. Dlatego nie wystarczy posiać nasion. Powodzenie uprawy rzepaku ozimego zależy od tego, jak przygotujesz glebę oraz od tego, jak będziesz pielęgnować zagony.

Dobra uprawa rzepaku jako element płodozmianu

Zastanawiasz się, jaka powinna być gleba pod uprawę rzepaku ozimego? Ta roślina ma dość wysokie wymagania glebowe. Stanowisko pod uprawę rzepaku powinno:

  • mieć pH równe 5,8. Jeśli odczyn podłoża będzie niższy, nasiona rzepaku nie wykiełkują zbyt dobrze, co negatywnie wpłynie na rozwój roślin rzepaku na dalszym etapie;
  • być bogata w azot, a także w inne cenne minerały. Dlatego rekomenduje się siew rzepaku ozimego po przedplonie, np. po roślinach strączkowych, wczesnych ziemniakach czy mieszankach zbożowo-strączkowych.

Jeśli jednak na polu rosło inne zboże, a chcesz wysiać rzepak ozimy, zrób podorywkę i talerzowanie. Następnie trzeba wykonać orkę siewną na ok. 21 cm. Dzięki temu podłoże lekko osiądzie.

Technologia siewu rzepaku

Interesuje Cię siew rzepaku? Aby uprawa tej rośliny się udała, warto wybrać odpowiednią technologię. Możesz siać rzepak tradycyjnie, czyli najpierw spulchnić ziemię pługiem oraz wymieszać resztki pożniwowe. Jednak zdarza się, że podczas takiego zabiegu ziemia ulega znacznemu wysuszeniu. W rezultacie nasiona nie mają odpowiednich warunków do rozwoju.

  • siew punktowy rzepaku — pozwala na umieszczenie pojedynczych nasion na stałej głębokości (rekomendowana głębokość siewu rzepaku wynosi ok. 2 cm). Dzięki temu one mają dostęp do wilgotnej ziemi i nie wysychają zbyt szybko. Ponadto punktowy siew rzepaku zapobiega przemieszczaniu się nasion w rzędzie oraz pozwala umieścić nasiona w odpowiednich odległościach od siebie (ok. 6 cm). To gwarantuje dobre wschody;
  • siew pasowy rzepaku — polega na spulchnianiu ziemi tylko w miejscach, gdzie będą wysiewane nasiona. Pozwala to ograniczyć nie tylko ilość zabiegów (bronowanie, oranie czy talerzowanie nie są konieczne). W ten sposób oszczędzasz czas oraz pieniądze wydane na paliwo do maszyn. Ta technologia siewu rzepaku ozimego pozwala również ograniczyć utratę wody z gleby.

Warto pamiętać, że nie tylko technologia jest ważna, ale także termin siewu rzepaku. Należy go dostosować do obszaru, w którym masz pole. Np. rolnicy z województwa podlaskiego powinni wysiewać rzepak już 5-10 sierpnia. Z kolei mieszkańcy Podkarpacia powinni się wstrzymać z tym nawet do 15-20 sierpnia!

Nawożenie uprawy rzepaku ozimego

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać prawidłowe nawożenie uprawy rzepaku? Bardzo ważne jest, aby dobierać preparaty do uprawy rzepaku ozimego na podstawie wcześniejszych analiz glebowych. Dzięki temu można dokładnie określić, czego brakuje roślinom do rozwoju i co wybrać do nawożenia rzepaku.

Pamiętaj, że uprawa rzepaku w Polsce się uda, jeśli w glebie będzie odpowiednia ilość fosforu, potasu i siarki. Niedobór lub nadmiar którejś substancji może zaburzyć plonowanie rzepaku. Dlatego dokładnie zwróć uwagę na to, jakie preparaty do uprawy rzepaku stosujesz.

Zagrożenia dla plantacji rzepaku ozimego

Zagrożenia dla uprawy rzepaku w Polsce to przede wszystkim szkodniki, np. chowacze łodygowe (czterozębny i brukwiaczek), a także słodyszek rzepakowy i chowacze podobniki. Mogą one wystąpić na polu, na którym wcześniej były uprawiane buraki cukrowe.

Ochrona rzepaku

Chcesz, żeby rzepak urósł i dał dobre plony? Dbaj o regularne odchwaszczanie podłoża. Niepożądane okazy mogą “kraść” cenne składniki mineralne. Aby je zniwelować, można zastosować graminicyd. Warto jednak dobrać środek do rodzaju zachwaszczenia, a także historii pola.

Ponadto trzeba chronić rzepak przed chorobami grzybowymi. Należy to robić, nawet jeśli rośliny nie wykazują żadnych objawów porażenia. Wtedy sprawdzi się ochrona fungicydowa rzepaku. Natomiast do ochrony rzepaku przed szkodnikami należy zastosować zabiegi insektycydowe.

Produkcja rzepaku ozimego wymaga sporo pracy ze strony rolników. Mimo to warto się na nią zdecydować nie tylko, aby zebrać obfity plon rzepaku ozimego. Ta roślina ma znaczenie także dla płodozmianu. Dlatego weź to pod uwagę, gdy planujesz przyszłe siewy!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze