Dlaczego warto kupować mieszanki nasion wysokiej jakości?

web
26 czerwca 2023
0

Na rynku dostępnych jest mnóstwo mieszanek nasion, które mogą Ci zapewnić wspaniałe, obfite plony. Niezależnie jednak od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, powinieneś przy ich wyborze kierować się kilkoma kryteriami. O jakie aspekty tutaj chodzi? I na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

Badania laboratoryjne

Na opakowaniach nasion znajdziesz informacje nie tylko o nazwie rośliny, ale również o warunkach jej uprawy. Jeśli kupisz mieszanki wysokiej jakości, będziesz miał pewność, że wszystkie informacje na opakowaniu są zgodne z prawdą. Wystarczy, że sprawdzisz, czy zostały przeprowadzone odpowiednie badania laboratoryjne. Na etykiecie powinny być wówczas wyodrębnione konkretne nasiona, informacje o chwastach oraz zanieczyszczeniach mineralnych i organicznych. Opisany powinien być również sam proces kiełkowania nasion.

Dzięki badaniom laboratoryjnym można pozbyć się również nasion spleśniałych i zgniłych, które stanowią zagrożenie dla nabywców niesprawdzonych mieszanek. Co więcej, pozwalają one wyeliminować także nasiona miękkie, które nie są w stanie rozwinąć się w przyszłości.

Inne powody

Renomowani producenci nasion mogą też pochwalić się odpowiednimi certyfikatami, które są potwierdzeniem wysokiej jakości surowca. Jeżeli na opakowaniu nie ma żadnych certyfikatów, należy takich produktów unikać. Warto zwrócić szczególnie uwagę na certyfikat ESTA, który stanowi potwierdzenie wysokiej jakości na każdym etapie produkcji. Dodajmy, że nasiona wysokiej jakości są odpowiednio przygotowane mechanicznie. Oznacza to, ze przeszły one skomplikowany proces czyszczenia, w specjalistycznych zakładach.

Do walorów nasion kwalifikowanych można zaliczyć zdrowotność, precyzyjnie określoną masą 1000 ziaren (MTZ) oraz wysoką siłę kiełkowania. Dwa ostatnie parametry umożliwiają precyzyjne wyznaczenie ilości wysiewu. A to pozwala z kolei łatwiej uzyskać zakładaną obsadę roślin na konkretnej jednostce powierzchni. W przypadku własnych nasion wyliczenia te nie będą z pewnością aż tak precyzyjne.

Wysokiej jakości mieszanki – Nasiona Ławrenowicz

W naszym sklepie bez problemu dopasujesz też rodzaj mieszanki do gleby, którą się zajmujesz. Dodajmy, że kupując materiał siewny u renomowanych producentów, takich jak np. my, masz do wyboru bardzo szeroki wachlarz produktów – wiele rodzajów nasion możesz więc kupić w jednym miejscu, co z kolei oznacza, że zapłacisz tylko raz za ich przesyłkę. Odkryj naszą pełną ofertę i wybierz idealne mieszanki nasion dla siebie!